När något otäckt händer

Fredagen den 21 augusti inträffade ett skoldåd i Fagersta. Om du känner oro efter en sådan händelse, prata med en vuxen du litar på eller sök stöd hos Bris. Thora Magnusdottir på vår traumaenhet ger råd.

Thora Magnusdottir är chef för BUP Stockholms traumaenhet och träffar barn som har varit med om allvarliga och svåra händelser. Vad tycker hon är viktigt att tänka på för barn och unga som känner sig oroliga?

– Jag förstår att det kan kännas väldigt läskigt, men det är också viktigt att komma ihåg att det som har hänt är en ovanlig händelse. Det är bra att prata med sina föräldrar eller andra vuxna om du blir orolig när du ser vissa inslag på sociala medier. Då kan det vara klokt att ta en paus från mobilen och göra något annat en stund. Om du känner dig orolig kan det hjälpa att vara med andra och göra saker som du mår bra av.

Thora säger också att vårdnadshavare kan hjälpa sina barn genom att lyssna och låta dem ge uttryck för sin oro.

– Det är viktigt att barn får berätta om sin oro och vad de tänker på, så att vuxna kan bemöta deras rädslor på ett bra sätt. Som vuxen kan du stödja barnet genom att hålla fast vid de vanliga rutinerna och hjälpa barnet att fortsätta med sin vardag. Utgå ifrån barnets frågor och ge information utifrån vad barnet efterfrågar, beroende på ålder och mognad.

Läs mer

Bris webbplats. Där har du också möjlighet att chatta: Otäcka händelser | Bris
Lilla Krisinfo på Myndigheten för civilt försvars webbplats: Skoldådet i Fagersta - Lilla Krisinfo

Publicerad 2026-08-25